בדרך אל האושר – איך להיות מאושרים ואיך לגדל ילדים מאושרים (סיכום בעקבות תכנית ברדיו דרום).
האושר, המהווה את אחד הרגשות הנעימים והנעלים ביותר, הנו רגש חמקמק למדי ועדין, הנוטה לפנות את מקומו בקלות בנוכחות של רגשות הלא נעימים כמו כעס ולחץ.
יחד עם זאת, הרגש  בהחלט תלוי בנו. הרבה תלוי בנקודת ההשקפה שנבחר, ובהחלטה ליהנות מהרגעים היפים של החיים.
חשוב ליצור תנאים  מקדמי אושר כגון – חיים חברתיים עשירים, חופשות והפסקות בתוך קצב החיים המטורף, תשומת לב לדברים הטובים וניסיון שלא למקד את המבט בשלילי. חשוב ביותר שכל אדם יזהה את המאפיינים והתכונות המובילות שלו – למשל, צורך בהרפתקנות, הומור, נדיבות, סקרנות או כל מאפיין דומיננטי. חשוב לבנות סדר יום שיאפשר ביטוי לתכונות המובילות ולהשתדל לעשות לפחות דבר אחד טוב ביום בשביל הנשמה. חשוב לזכור שאושר אינו בהכרח קשור בעושר מופלג. למרות שרובנו מקווים להתעשר ובגדול הרי שהניסיון של אחרים מוכיח שגם לרווחה הכלכלית מתרגלים, והאושר בעקבות התעשרות הוא זמני וחולף.
 
מלבד העיסוק ביצירת תנאים לרגשות טובים, רצוי לטפל גם ברגשות הלא נעימים שהחיים מזמנים לנו. רצוי שלא "לשמור בבטן" כעסים ופחדים אלא לתת להם ביטוי. הביטוי והאוורור יכולים להיות מילוליים אך לא רק. אפשר לפרוק מטענים שלילים בעזרת ספורט, דמיון חיובי, הרפיה גופנית, עיסוק ביצירה ואומנות, הומור ועוד. כמו כן חשוב לאפשר גם לילדים להביע מדי פעם רגשות לא נעימים ולא לכעוס עליהם כשהם לעתים לא מאושרים.
 
 למחשבות ולהגיון יש השפעה חזקה ביותר על הרגשות בשל הפרשנות שאנו נותנים לאירועים. ככל שנמעיט בפרשנויות שליליות לדברים שקורים לנו כך סביר שנרבה יותר בחיוכים והחיים יחזירו לנו בחיוכים. את היכולת לבחירת הרגשות באמצעות המחשבה ניתן להדגים בעזרת דוגמא מהחיים. דמיינו שאתם נוהגים בכביש ומכונית חולפת על פניכם במהירות וכמעט גורמת לכם לתאונה. אין ספק שמדובר באירוע מלחיץ שמעלה את רמת האדרנלין בגוף ומסעיר אותנו באופן אוטומטי. יחד עם זאת , יש לנו אפשרות לבחור מכאן איזה רגש יעלה. אם נבחר במחשבות לוחמניות ומחממות – למשל – איזה חוצפה, האדם הזה חושב שהוא מלך הכביש ומזלזל בנו. בשביל הכבוד אנו חייבים ללמד אותו לקח ולהראות לו מי אנחנו. חייבים לנקום וכדומה. מחשבות כאלה יעלו מגוון רגשות לא נעימים בהתאם – השפלה, כעס, תסכול, פגיעה בדימוי העצמי, חוסר אונים ועוד ועוד. לעומת זאת, אם חשוב לנו לחוות מחשבות טובות יותר, עדיף לנו לאמץ כיוון חשיבה אחר ומקרר. ניתן לקחת בחשבון שאולי הנהג לא ביצע את העקיפה בכוונה לפגוע, יתכן והוא פשוט נהג גרוע שלא שם לב אלינו. יתכן והוא ממהר מסיבות של חירום ( רופא בדרך לבית חולים, בעל שאשתו כורעת ללדת) וגם יתכן שהוא פשוט איבד ריכוז. ככל שנייחס לו פחות כוונות זדון כך נכעס פחות.  בנוסף, מי שרואה בקו הזה קו נאיבי אך בכל זאת לא רוצה לחוות את הרגשות השלילים, יכול לאמץ את קו החשיבה המאוד הגיוני שאומר – יכול להיות שיש אנשים מטורפים או אגרסיביים על הכביש שמוכנים לסכן את החיים בשביל שטות, אבל בשבילי החיים שווים יותר, ואין לי כוונה לתקן את העולם. אני פשוט אמנע ככל האפשר מהמגע אתם ואשמח שגישתי לחיים טובה ובריאה יותר. עדיף להיות חכם ולא צודק.
 
ברגע שאדם מכיר בכך שיש תחומים בהם אין לו שליטה,  ויודע להבדיל בין תחומים בהם כדאי להלחם ותחומים בהם כדאי לוותר, כך חייו הופכים להיות רגועים ומהנים יותר.  וטיפ קטן ואחרון הממחיש את העובדה שהרגש בידנו. במחקר שנערך באוניברסיטה ביקשו מקבוצת אנשים לצפות בסרט ולהעריך בסופו עד כמה הסרט היה מצחיק. לחצי מהצופים נתנו לראות את הסרט בצורה רגילה ולחצי השני נתנו לצפות בו כשהם מחזיקים עפרון בפה באופן שמותח את השפתיים למצב של חיוך. התוצאות הראו שקבוצת הצופים המחייכים (בגלל העיפרון) העריכו את הסרט כיותר מצחיק וחיובי ביחס לקבוצה השנייה. ההסבר להבדל בין התוצאות היה שחלקים מסוימים במוח  פירשו את החיוך ואת שפת הגוף כסימן לכך שקרו דברים טובים. מוסר ההשכל – חייכו יותר. כך גם תרגישו יותר טוב מבפנים, אנשים יראו אתכם באופן חיובי יותר ויחייכו אליכם חזר. כך גם תזכו  להסתובב בעולם ידידותי יותר מבפנים ומבחוץ. בהצלחה.
 

2014© כל הזכויות שמורות ל “דני עמית, יעוץ פסיכולוגי”

FacebookGoogle+YoutubeLinkedin

בקרו אותנו ב: