חוגים - חשיבות ואופן הבחירה.

חוגים הם דבר חשוב בילדות, בעיקר משום שהם מהווים הזדמנות לילד לשלב הנאה, תחביב תחושת משמעות ובחירה  עם מסירות, השקעה והתמדה. מי שיצליח בילדות למצוא איזון בין שני התחומים הנ"ל יבסס לעצמו תשתית שתסייע לו בבגרות למצוא עיסוק שישלב פרנסה והשקעה עם עניין משמעות והנאה. מומלץ לפיכך לסייע לילד בגיל הצעיר לבחור בחוגים שיתאימו לנטיות הטבעיות של הילד ( למשל- ילד שנמשך לשירים ולמוסיקה – נכוון לנגינה, ילד אנרגטי שנמשך לפעילות גופנית – נציע חוגים ספורטיביים, ילד עם משיכה לכדור וכדומה), לכישורים הטבעיים ( לזהות במה ילד טוב במיוחד ולהציע לו לפנות לתחומים האלה) וגם לתחומים בהם הילד חלש יחסית וזקוק לחיזוק ולאיזון היכולות ( למשל – ילד מחונן שמתפקד טוב בלימודים – נשקול לחזק אצלו את הצד הספורטיבי – למשל רישום לחוג קארטה או כדורגל בכדי לאפשר לו להשתלב טוב יותר בחברת הבנים). במובן זה החוג מהווה גם פעילות משלימה ויש בו הזדמנות להציע לילד פעילות המתווספת לאורח החיים הרגיל. החוג כתוסף בריאות.

מומלץ לרישום בתחילה את הילד לחוג אחד שמתאים לעקרונות שציינו קודם לכן ולאפשר לילד זמן ללמוד את הנדרש במסגרת החוגים ולהתרגל ולהסתגל. מומלץ ללוות את הילד בתחילת הדרך ולהיות קשוב לתחושות שלו. במידה והילד מתקשה בתחילת הדרך מומלץ לדבר עם מדריך החוג על מנת שיקדיש תשומת לב לילד ויסייע לו בהסתגלות.

הגיל שבו כדאי להתחיל קשור גם "ברעב" של הילד לחוגים ולצורך שהוא מפגין בפעילות. למשל – ילד ראשון שגדל עם זוג הורים מבוגרים יוכל להפיק מחוגים בעיקר בשל המפגש עם ילדים נוספים ופעילות אנרגטית שהוריו מתקשים לספק. לעומתו, בן זקונים שגדל עם מספר אחים יכול להסתפק בפעלתון הביתי של אחיו וחבריהם ולהזדקק לחוג רק בגיל מאוחר יותר או רגוע יותר.

בכל מקרה חשוב לבחור בחוגים המותאמים לשלב ההתפתחותי של הילד וניתן ללמוד על ההתאמה לגיל הילד הן לפי הכשרת המדריך וההתמחות שלו בגילאים השונים ( מדריכה מצוינת לבלט בגיל היסודי לא בהכרח תהווה מדריכה טובה לגיל הרך ) והן מתגובת הילד. ילד שייהנה בזמן הפעילות ויביע רצון להמשיך ללכת לחוג יהווה למעשה אישור לכך שמדובר בחוג מתאים. חשוב לפיכך שההורה יהיה נוכח בתחילת הפעילות בחוג החדש ויצפה בילד, ובהמשך יהיה מעורב – הן בשיחות עם הילד, הן בשיחות עם המדריך והן בהשתתפות בפעילויות המשותפות לילדים ולהורים.

בכל מקרה חשוב שלא לכפות את החוג על הילד ולא לקחת את הילד לחוג בכוח. חשוב שהילד יחווה הנאה מהפעילות ושתתקבל חוויה של סיפוק ובחירה. במידה והילד מביע רצון לעזוב חוג מסוים חשוב לבדוק מהן הסיבות לעזיבה. במידה ואנו חושבים שהחוג כן טוב לילד מומלץ לנסות לעודד את הילד להישאר בחוג באמצעות ליווי הורי, תמיכה, שיחה עם המדריך אך בעיקר – שימוש בדרכים חיוביות של שכנוע ובחירה ולא ממקום של כוחנות וכפייה.
 

2014© כל הזכויות שמורות ל “דני עמית, יעוץ פסיכולוגי”

FacebookGoogle+YoutubeLinkedin

בקרו אותנו ב: