טיפול בבעיות במשפחה והדרכת הורים

סיוע להורים סביב קשיים ובעיות הקשורות בהתנהגות הילדים, באווירה המשפחתית ובדילמות בהורות. דרך זו מומלצת בעיקר כאשר הילדים צעירים, אינם בשלים לטיפול או אינם מגלים נכונות לפעול לשינוי . דרך זו מומלצת גם במקרים בהם ההורים אינם מעוניינים שהילדים יקחו חלק ישיר במפגשים. בדרך זו הובלת השינוי נעשית באמצעות הורים המקבלים הכוונה ו"כלים" על מנת להתמודד טוב יותר עם הבעיות והקשיים.
   
הגישה המשפחתית מתאימה בנושאים בהם ההורים אינם שבעי רצון מהיבטים מסויימים בתפקוד המשפחה או הילדים (כגון- יחסים במשפחה או אווירה משפחתית לא נעימה, חוסר בהסכמות בין ההורים לגבי דרכי החינוך, בעיות התנהגות או בעיות תפקוד והסתגלות של הילדים, קשיים בסמכות ההורית ועוד) והם מעוניינים לקבל סיוע שיביא לשיפור והטבה אצל הילדים או בקרב המשפחה כולה.

טיפול פסיכולוגי פרטני

כאשר לילדים יש מוטיבציה אישית לשינוי ונכונות לטיפול בקשיים, ניתן להפנות אותם לעבודה פרטנית. במקרים אלה הילד המעוניין בטיפול מגיע לפגישות אישיות וההורים לוקחים חלק בטיפול בתיאום עמו ועל פי הצורך. עבודה פרטנית מומלצת לילדים בעלי יכולת תקשורתית טובה, החווים בעיה המפריעה להם ומגלים נכונות לקחת אחריות על מצבם. הדבר יכול להתאים בנושאים כמו קשיים חברתיים, חרדות ופחדים, קשיים בשליטה בכעסים, דימוי עצמי נמוך ועוד.
המפגש הראשון - משמש כמפגש הכרות והערכה, שבו מקבלים תמונה ראשונית על הקשיים או הבעיות בהם רוצים לטפל. בתום המפגש נעשית הערכה לגבי התכנית הטיפולית המומלצת וזמן הטיפול המוערך. בעבודה עם ילדים צעירים גם מתקבלת החלטה האם לעבוד באמצעות הדרכת הורים, מפגש עם הילד או עבודה משפחתית משולבת.

הרצאות

ניתנות הרצאות בתכנים הנוגעים בילדים, נוער ומשפחה, ובנושאים פסיכולוגים נוספים. בין היתר ניתנות ההרצאות הבאות – אתגר ההורות בעידן הנוכחי, גבולות ויחסים טובים במשפחה, בשלות ומוכנות לכתה א, בית ספר, מוטיבציה והצלחה בלימודים, התמודדות עם פחדי ילדים ואינטליגנציה רגשית, אתגר גיל ההתבגרות, חוסן והתמודדות עם מצבי לחץ וחירום ועוד. 

ספר

הספר "הורים מהרגע הראשון", בהוצאת כתר, עוסק בליווי והדרכת הורים בתחילת דרכם. הספר עוסק בצרכים של הרך הנולד והילד הצעיר ונוגע בהיבטים המשפחתיים השונים המאפיינים את המשפחה עם לידת התינוק. בספר ניתן למצוא מענה לשאלות בתחום התפתחות הילד, הרדמת תינוקות, אהבה וקשר הורים ילדים, התמודדות עם בכי, קשיי שינה, חלוקת התפקידים בין ההורים ועוד.

יעוץ והדרכה באינטרנט

לעתים קרובות הורים נתקלים בסיטואציות , או קשיים נקודתיים ( כגון – ילדים צעירים עם התפרצויות זעם בלתי נשלטות, ילדים המדווחים על קשיים חברתיים, בעיות ביחסים בין האחים וריבוי מריבות, קשיים בנסיעות המשפחתיות, פחדי הרדמות וכדומה) שבהם מספיק הכוונה מעשית ממוקדת. לעתים בכלל עולה שאלה האם בכלל יש מקום לפנות לייעוץ או טיפול ואם כן- מה הטיפול המתאים ולאן כדאי לפנות.

במקרים אחרים יש צורך בעזרה דחופה במצבים שאינם מצדיקים בהכרח כניסה לטיפול ( למשל- איך להתמודד עם פטירה של קרוב במשפחה, איך להתמודד עם לחץ שנוצר לקראת מבחן קרוב וכדומה) או במצבים בהם נדרשת עזרה והכוונה ראשונית כיצד להתמודד עם הבעיות עד לקביעת מפגש עם מטפל והתחלה של טיפול מסודר ( למשל- כאשר ילדים מסרבים לקבל סמכות ומתנהגים בדרך שיוצרת קושי בלתי נסבל - כגון צעקות, מכות, סירוב לאכול, להתקלח וכדומה).

חשוב לזכור – שלעתים טיפול מהיר ונכון בבעיה קטנה, יכול למנוע את התפתחותה לבעיה גדולה שיהיה קשה מאוד לפתור. ומנגד- פעולות לא נכונות מראש עלולות להחמיר את הבעיה ולהביא לשקיעה מיותרת ב"בוץ" שיהיה קשה להיחלץ ממנו.

אם הנכם מעוניינים בשרות ובמענה זה הנכם מוזמנים לשלוח מייל עם פירוט הקושי או השאלה ותשלח אליהם תשובה תוך ארבעים ושמונה שעות (השירות כרוך בתשלום. במקרים בהם תידרש הרחבה ישלח לפונים שאלון קצר למילוי).

 

2014© כל הזכויות שמורות ל “דני עמית, יעוץ פסיכולוגי”

FacebookGoogle+YoutubeLinkedin

בקרו אותנו ב: